DSC 0323

Siedmioro uczniów z liceum w Taranto we Włoszech wraz z dwoma opiekującymi się grupą nauczycielkami przebywać będzie przez kilka dni w Brzozowie, uczestnicząc między innymi w zajęciach szkolnych w brzozowskim ogólniaku oraz zwiedzając okoliczne atrakcje turystyczne. Młodzi Włosi przyjechali do naszego miasta z rewizytą w ramach projektu Erasmus.
- To niezwykle wartościowy program, pozwalający nawiązywać młodzieży relacje z rówieśnikami z innych państw. We współczesnym świecie, stającym się faktycznie globalną wioską, to nieocenione wsparcie dla uczniów, niebawem startujących w dorosłe życie. Po pierwsze nastolatkowie zaznajamiają się z wszelkimi procedurami obowiązującymi przykładowo na lotniskach, obyczajami panującymi w poszczególnych krajach, przez co nabierają pewności siebie, ułatwiającej przemieszczanie się w przyszłości. Po drugie młodzież szlifuje język angielski, w którym porozumiewa się z zagranicznymi rówieśnikami, co z kolei usprawni wszystkim pobyty za polskimi granicami, zagwarantuje poziom i umiejętności językowe, zapewniające swobodny kontakt praktycznie w dowolnym europejskim państwie. Po trzecie wreszcie Erasmus umożliwia zdobywanie wiedzy na temat historii, tradycji, kultury wielu państw Europy, słowem poszerza horyzonty, propaguje wiedzę. Cieszę się, że dyrekcje, nauczyciele naszych szkół potrafią z projektu korzystać, przyczyniając się tym samym do rozwoju młodzieży z naszego powiatu – powiedział Jacek Adamski – Starosta Brzozowski.
I Liceum Ogólnokształcące współpracowało dotąd z miastami w Hiszpanii, Rumunii, Portugalii, Malty, Litwy i właśnie we Włoszech. – Przebywałem już Polsce, przyjeżdżając z wycieczką do Krakowa, Oświęcimia i okolic. Zwiedzanie tych miejsc na trwałe zapisało się w mojej pamięci, zrobiło niesamowite wrażenie. Dowiedziawszy się zatem, że nasza szkoła nawiązała współpracę z Polską, dokładnie z Brzozowem, powróciłem pamięcią do tamtej podróży, odświeżyłem w pamięci ówczesne wydarzenia i poznane zakątki, oczekując jednocześnie odkrywanie nowych, ciekawych miejsc w Polsce – podkreślił Giovanni Mancini, uczeń z Taranto przebywający w Brzozowie. Brzozowscy licealiści powitali włoskich przyjaciół w niezwykle efektowny i radosny sposób. Mianowicie w ramach obchodów Dnia Dziecka, w rytmie znanych, muzycznych przebojów, a także tańcząc wspólnie belgijkę. – Pierwsze wizualne, estetyczne wrażenia związane z Brzozowem i okolicami już za nami. Oczywiście jak najlepsze, i co najważniejsze, rzadko przez nas spotykane. Pochodzimy z terenów nadmorskich, różniących się od tutejszych. Ujęły nas, zachwyciły miejscowe krajobrazy. Mnóstwo zieleni, wzgórz, wzniesień, coś pięknego – zaznaczyła Elizabetta La Rosa, jedna z nauczycielek, opiekujących się włoskimi uczniami.

Sebastian Czech

DSC 0403