DSC 0475

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy okres dla większości z nas. To czas zimowy, owiany magiczną aurą, który bez wątpienia kojarzy się nam z Mikołajem, choinką i prezentami. Ten klimat uwielbiamy przede wszystkim za ciepło mu towarzyszące, ale także za możliwość sprawiania radości i obdarowywania naszych bliskich podarunkami. Taką radość i wparcie już po raz kolejny 12 grudnia zanieśli pacjentom Podkarpackiego Ośrodka Onkologicznego w Brzozowie wolontariusze Stowarzyszenia na Rzecz Walki z Chorobami Nowotworowymi Sanitas.

DSC 0396Ekipa świętego Mikołaja z prezentami i słowami wsparcia przez kilka godzin odwiedzała chorych. Pacjenci z niedowierzaniem zerkali zza szpitalnych sal słysząc dźwięki świątecznych melodii, a wolontariusze przy każdym łóżku zatrzymywali się, aby porozmawiać, pocieszyć, uścisnąć dłoń czy zrobić wspólne zdjęcie z Mikołajem i jego pomocnikami. Podczas wizyty wyjątkowego gościa nie zabrakło ciepłych reakcji, łez wzruszenia i okrzyków radości. - To jest chyba jedyna akcja na onkologii, kiedy wszyscy są szczęśliwi. Wizyta św. Mikołaja przynosi szczęście i radość. Tu nie chodzi o prezenty, ale o ten gest dobroci, przekazany uśmiech i najważniejsze okazanie wsparcia psychicznego, którego nasi pacjenci bardzo potrzebują – podkreśliła Jolanta Sawicka – Koordynator Oddziału Dziennego Chemioterapii i Hematologii Onkologicznej w Brzozowie.

Spotkanie z Mikołajem pozwoliło chociaż na chwilę zapomnieć o problemach, bólu i strachu, które towarzyszą niejednokrotnie pacjentom podczas zmagania się z chorobą. Takie inicjatywy są bardzo cenne i potrzebne, ponieważ wpływają pozytywnie na psychikę pacjenta. Bardzo ważne jest, kiedy osoba chora czuje wsparcie nie tylko ze strony personelu, rodziny, ale też innych osób. Jak podkreślają lekarze ma to ogromny wpływ i znaczenie na cały proces diagnostyczno-terapeutyczny. Wolontariusze Stowarzyszenia Sanitas doskonale o tym wiedzą, ponieważ na co dzień są blisko pacjentów onkologicznych. – Chcemy naszą DSC 0536akcją mikołajkową wywołać uśmiech na zatroskanych twarzach naszych pacjentów, zapalić iskierkę nadziei szczególnie w tych chwilach, kiedy jest ona najbardziej potrzebna, kiedy martwią się o swoją przyszłość i zdrowie. Chciałam podziękować im również, że przyjmują naszego Mikołaja tak ciepło i serdecznie. Dziękujemy za Waszą walkę i wytrwałość, za to, że się nie poddajecie. Za każdy uśmiech i każdą łzę wzruszenia. Jesteśmy z Was dumni i zawsze będziemy z Wami i dla Was – podsumowała koordynatorka akcji Anna Nowakowska – Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Walki z Chorobami Nowotworowymi Sanitas.

Wizyta Mikołaja w brzozowskim szpitalu była możliwa dzięki otwartości serc wielu darczyńców, którym Stowarzyszenie Sanitas składa serdeczne podziękowania, bo jak powiedział św. Jan Paweł II „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to kim jest; nie przez to co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.