akcja Sanitas

Z prelekcji, bezpłatnych konsultacji specjalistycznych, badań oraz warsztatów mogły skorzystać panie podczas akcji świadomościowej profilaktyki raka piersi „Bądź świadoma i zdrowa”, która odbyła się 9 października br. w Szpitalu Specjalistycznym w Brzozowie Podkarpackim Ośrodku Onkologicznym.

Fachowych porad onkologicznych udzielali lekarze chirurdzy onkolodzy, onkolodzy kliniczni i radioterapeuci. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem, z oferty skorzystało ponad 75 kobiet. Kilka z nich skierowano na dodatkowe, szczegółowe badania. - Organizując akcję świadomościową mieliśmy na celu, aby przekazać kobietom jak najbardziej szczegółowe informacje, dotyczące profilaktyki raka piersi. Chcieliśmy nakłonić pacjentki do samobadania piersi, a także przekazać wiadomości, jak należy postępować, kiedy poczują u siebie jakieś niepokojące objawy. Wiadomo, że najważniejsza jest szybka reakcja, wykonanie odpowiednich badań i zgłoszenie się do właściwego specjalisty. Mamy nadzieję, że udało nam się te informacje pacjentkom przekazać, a one w swoim środowisku, zarówno rodzinnym czy wśród znajomych będą dalej tę wiedzę rozpowszechniać – podkreślił lek. Józef Gancarz, specjalista radiologii i diagnostyki obrazowej, inicjator akcji profilaktycznej w brzozowskim szpitalu.

Październik jest miesiącem świadomości raka piersi. Z tej okazji organizowanych jest dużo kampanii i akcji. To właśnie w tym czasie najwięcej mówi się o chorobie, a w szczególności poruszane są tematy związane z profilaktyką i diagnostyką oraz nowoczesnym leczeniem. – Nam zależało jednak, aby przekazać zainteresowanym nie tylko wiedzę teoretyczną, ale również praktyczną. Stąd zorganizowaliśmy badania i wykłady bez systemu zdalnego. Przybyłe Panie skorzystały z konsultacji, badań palpacyjnych, badań USG oraz badań mammograficznych. Cieszymy się bardzo, że z konsultacji korzystają coraz to młodsze osoby, które chcą zyskać szczegółową wiedzę, aby prawidłowo postępować i dbać o zdrowie – powiedziała współorganizatorka akcji Anna Nowakowska, Prezes Stowarzyszenia na rzecz Walki z Chorobami Nowotworowymi „Sanitas”.

akcja Sanitas1

Jeśli chodzi o diagnostykę występowania raka piersi u kobiet najskuteczniejszą i najłatwiejszą metodą jest samobadanie. - Wczesne wykrycie zmiany nowotworowej przy samobadaniu jest praktycznie równoznaczne z wyleczeniem. Wiąże się to z tym, że zgłaszamy się szybko do centrów onkologicznych, które pacjentki po samobadaniu piersi przyjmują w pierwszej kolejności. Natychmiastowo rozpoczyna się szybkie leczenie, a wyleczalność sięga nawet od 95 do 98% - poinformował lek. med. Damian Kazalski, specjalista radioterapii onkologicznej, Zastępca Kierownika Zakładu Brachyterapii.

Akcje świadomościowe są bardzo potrzebne, szczególnie teraz, kiedy w okresie pandemii kobiety często odkładają wizyty u specjalistów albo z różnych przyczyn nie wykonują badań profilaktycznych. Rak piersi jest jedną z najczęściej występujących chorób nowotworowych wśród kobiet. Obecnie stanowi już blisko ¼ rozpoznań onkologicznych wśród pań. Zachorowalność ciągle rośnie, niepokojący jest fakt, że chorują coraz to młodsze osoby. Organizacja działań profilaktycznych i skuteczność leczenia przekłada się na poprawę jakości i długości życia kobiet. – Takie akcje są na wagę złota, ponieważ każdy przypadek wykryty wcześnie podczas badań profilaktycznych, nawet ten pojedynczy, może okazać się szansą na wyleczenie i uratowanie życia kolejnej osoby. Jest to dowód na to, że warto organizować  akcje profilaktyczne i nigdy w to nie wątpiliśmy. Jestem zadowolona, że udało nam się taką wspólnie z personelem brzozowskiego szpitala przeprowadzić. Chciałabym podziękować całej ekipie medycznej, która brała udział w sobotniej akcji, za poświęcenie swojego czasu i empatii dla przybyłych Pań. Wiemy, że dla takich osób zdrowie i życie jest wartością najcenniejszą – podkreśliła Prezes Stowarzyszenia „Sanitas”.

akcja Sanitas2

Pamiętajmy, życie mamy tylko jedno i to w dużej mierze od nas zależy w jaki sposób o nie zadbamy. - Może właśnie nadszedł ten czas, aby przestać myśleć życzeniowo, że mnie to nie dotyczy albo, że mnie to nie spotka. Nie odkładajmy swojego zdrowie na „potem”, „później” czy ponad sprawy i obowiązki codzienne, naiwnie wierząc, że to „później” kiedyś nastąpi. Czas szybko leci. Mijają dni, miesiące, lata. Rak nie boli i w początkowej fazie nie daje żadnych objawów. Dlatego nie czekajmy i zbadajmy się już dzisiaj, sami, z okazji urodzin, z przyjaciółmi, czy rodziną. Dzisiejsza medycyna jest już na tyle zaawansowana, że rak nie jest wyrokiem. Trzeba w końcu obalić te mity. Nowotwór wcześnie wykryty jest całkowicie uleczalny, a leczenie na przestrzeni naszego całego życia staje się maleńką chwilą niedogodności. Więc odpowiedzcie sobie sami czy warto się badać? Ja odpowiedź znam – podsumowała A. Nowakowska.

akcja Sanitas3

fot. Studio Vimbo