Monika Deren

Widok kobiety w policyjnym mundurze dzisiaj już nikogo nie dziwi. Mimo, że zawód policjanta to trudna i wymagająca wielu poświeceń praca, coraz więcej pań decyduje się na służbę w policyjnych szeregach. Na równi z mężczyznami, bez taryfy ulgowej podejmują codzienne wyzwania stojąc na straży porządku publicznego.

Wydawać by się mogło, że służba w Policji, to męski zawód i przeznaczony jedynie dla mężczyzn, to jednak liczba policjantek z roku na rok, systematycznie rośnie. Dawniej policyjne szeregi były zdominowane przez mężczyzn, a kobieta wzbudzała ogromną ciekawość, a nie raz i zaskoczenie. Dzisiaj taki widok już nikogo nie dziwi. Coraz częściej granatowy mundur noszony jest przez kobiety.

Regulamin służby w Policji nie rozgranicza osób pod względem płci. Zarówno kobiety jak mężczyźni muszą sprostać takim samym wymaganiom. Mimo, że policyjna służba nie należy do łatwych i często wymaga wielu poświeceń, to kobiety nie boją się wyzwań i są gotowe stawić im czoła.

Obecnie policjantki można spotkać już w każdym wydziale. Kobiety doskonale sprawdzają się zarówno w służbie prewencyjnej, kryminalnej jak i logistycznej. Tak więc widok kobiety podczas zabezpieczenia meczów, kontroli drogowej, czy patrolowania ulic już nikogo nie zaskakuje. Kobiety doskonale sprawdzają się na stanowiskach kierowniczych i z powodzeniem kierują jednostkami Policji. Panie cenione są za dokładność, wrażliwość i umiejętność pogodzenia swoich zawodowych obowiązków z codziennym życiem.

W Komendzie Powiatowej Policji w Brzozowie obecnie służy 17 policjantek, które ramię w ramię z mężczyznami podejmują wyzwania codziennej służby. Tak jak oni muszą być sprawne, stanowcze i zdecydowane. W brzozowskiej komendzie kobiety pracują na stanowiskach kierowniczych: komendanta powiatowego, zastępcy naczelnika, kierownika posterunku oraz wykonawczych: w rewirze dzielnicowych, w zespole patrolowo-interwencyjnym, ruchu drogowego i dochodzeniowo-śledczym, a także na posterunkach.

Dodatkowo 16 kobiet pracuje na stanowiskach cywilnych. Wspomagają one pracę policjantów, dbają o właściwy obieg dokumentacji, zajmują się m.in. sprawami administracyjnymi, finansowymi, kadrowymi oraz inwestycyjnymi.

Wszystkim kobietom w dniu ich święta składamy najserdeczniejsze życzenia i życzymy wielu sukcesów zarówno w życiu zawodowym jak i osobistym.

Materiał i zdjęcia: www.infopodkarpacie.pl