miting 1

Upalna pogoda nie zniechęciła młodych sportowców do wzięcia udziału w II Mitingu Lekkoatletycznym o Puchar Burmistrza Brzozowa, który 19 sierpnia odbył się na obiektach Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Brzozowie. W trzygodzinnych zawodach wystąpiło blisko 200 uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, którzy rywalizowali w konkurencjach biegowych, rzucie piłeczką palantową oraz skoku w dal. Trzeba dodać, że rywalizacja z podziałem na kategorie wiekowe objęła aż 24 konkurencje. I tutaj należy się ukłon w stronę inicjatorów i organizatorów tak dużego przedsięwzięcia. – Przygotowanie mitingu wymagało społecznej pracy bardzo wielu osób. Najmłodszy uczestnik miał tylko 3 lata, więc sprawne, szybkie i przemyślane przeprowadzenie zawodów, zwłaszcza przy tak wysokiej temperaturze było naszym priorytetem. Słysząc wiele pozytywnych opinii, cieszę się, że to się udało – powiedział Andrzej Łach, główny organizator mitingu, a zarazem Prezes UKS MOSiR Brzozów.

miting 2Na początku zawodów głos zabrała Mariola Pilszak, organizatorka wydarzenia, a zarazem Radna Rady Miejskiej w Brzozowie, która powitała uczestników oraz przybyłych gości. Podczas uroczystego otwarcia o dużym znaczeniu tego rodzaju imprez wspomniał Zdzisław Szmyd, Starosta Brzozowski. – To ogromna radość, że tak duża liczba dzieci i młodzieży, która przybyła na dzisiejsze zawody jest zainteresowana tą formą rywalizacji. W porównaniu z rokiem ubiegłym widać, że w tym aspekcie mamy tendencję wzrostową, co jest bardzo pozytywne. Istotą takich imprez jest krzewienie kultury, ducha sportu, a więc bardzo ważnych elementów życia społecznego. Jest to tym bardziej słuszna sprawa, że po przerwie związanej z pandemią wracamy do tego co zdrowe, dobre i normalne. Dlatego w tym miejscu chciałbym podziękować inicjatorom, za wspaniały pomysł organizacji tej imprezy i chęć kontynuacji kolejnych edycji – zaznaczył Zdzisław Szmyd.

Sportowa rywalizacja rozpoczęła się od biegów dzieci z roczników 2016 i młodszych na dystansie 30m. Mimo, że w tej kategorii wiekowej akurat wyniki były sprawą najmniej istotną, to emocji nie zabrakło, i to zarówno wśród startujących, jak i rodziców.

Ciekawie było też w konkurencjach technicznych, gdzie jak zresztą to bywa w lekkiej atletyce o zajęciu danego miejsca decydowały centymetry. Miting przebiegał bez większych komplikacji, a po rozegraniu kilku konkurencji następowała ceremonia dekoracji. Warto dodać, że honorowani zostawali wszyscy uczestnicy zawodów, bez względu na zajęte miejsce.

Trzeba przyznać, że w niektórych konkurencjach impreza była mocno obsadzona, padło też kilkanaście bardzo ciekawych rezultatów, łącznie z rekordami życiowymi. W zawodach w biegu na 800m wystąpiła Daria Guzior – niezwykle utalentowana biegaczka z Haczowa, na co dzień trenująca w KKB MOSiR Krosno. Zwyciężczyni XXIII Plebiscytu na Najlepszego Sportowca Powiatu Brzozowskiego roku 2022 bez problemu wygrała swoją konkurencję uzyskując czas 1:46,65. Ciekawostką jest fakt, że 16-latka na początku lipca startowała w 55 PZLA Mistrzostwach Polski U18 w Chorzowie i tam w biegu na 1500m zajęła wysokie 10 miejsce. Oprócz niej w mitingu wystąpiła jeszcze jedna zawodniczka startująca we wspomnianym krajowym czempionacie juniorów. Była nią Izabela Sawicka z Brzozowa, która z powodzeniem od kilku lat reprezentuje barwy KS Komunalni Sanok. W Brzozowie w swej koronnej konkurencji skoku w dal wygrała bez większych problemów, a w najlepszej próbie osiągnęła 5,18m. – W krajowych mistrzostwach rywalizowałam w skoku w dal i w trójskoku, niestety w żadnej z tych konkurencji nie udało mi się uzyskać awansu do wąskiego, 12-osobowego finału. Bliżej niego byłam w skoku w dal, gdzie zabrakło mi tylko 4cm i ostatecznie zajęłam 13 miejsce. Ale muszę przyznać, że konkurentki były naprawdę mocne. Odnośnie dzisiejszych zawodów, to bardzo się cieszę, że w moim rodzinnym mieście mogę uczestniczyć w takiej imprezie i że Brzozów pod tym względem mocno się rozwija – wspomniała Izabela Sawicka.

Podczas mitingu za swe sportowe osiągnięcia młoda lekkoatletka otrzymała nagrodę Burmistrza Brzozowa, którą w mieniu włodarza miasta wręczył jego zastępca Mariusz Bieńczak.miting 3

Wartym odnotowania jest też to, że oprócz młodych sportowców z terenu naszego powiatu wielu startujących przybyło z dalszych miejscowości. Jak się okazało, pojawili się też uczestnicy spoza kraju, w tym z Niemiec czy Czech. Tak było m.in. w przypadku sióstr Dzięgielewskich: 9-letniej Marty i 13-letniej Karoliny. Obydwie zanotowały udane starty, gdyż pierwsza z nich wynikiem 3,66m wygrała skok w dal, a druga z czasem 13,61s okazała się najlepsza w biegu na 100m, pokonując m.in. Milenę Krowiak z Humnisk – tegoroczną mistrzynię województwa podkarpackiego w biegu na 60m w kategorii Igrzysk Dzieci. – Córki od kilku lat uczestniczą w zajęciach z lekkiej atletyki, trenując 2 – 3 razy w tygodniu. W Pradze, gdzie mieszkamy zajęcia są nastawione na wszechstronność oraz rozwijanie szybkości, koordynacji i skoczności. Dziewczynki trenują pod moim okiem i mają już na koncie kilka poważniejszych sukcesów. Ja sama pochodzę z Nowosielec koło Sanoka, gdzie trenowałem w sekcji u Ryszarda Długosza, z którym jestem w ciągłym kontakcie i od którego dowiedziałam się o tych zawodach. Myślę, że zamiłowanie córek do lekkiej atletyki oraz ich predyspozycje motoryczne, to też po części efekt mojej lekkoatletycznej przygody – opowiedziała Ewelina Tutak-Dzięgielewska, mama dziewczynek i licencjonowana trenerka LA.

Na zawody bardzo mocną ekipę na przywiózł Paweł Guzik trener KB Krościenko Wyżne 2022. Spośród jego podopiecznych rewelacyjne, jak swój wiek wyniki odnotowała 11-letnia Emilia Staszewska, która skoku w dal uzyskała 4,45m, natomiast w biegu na 60m osiągnęła czas 8,85s. Jeśli chodzi o inne ciekawe rezultaty, to na pewno wymienić trzeba dokonania Oliwiera Bobaka z Sanoka (r. 2009), zwycięzcę biegu na 100m - 12,31s, a zarazem tryumfatora skoku w dal - 5,45m. Na uwagę zasługują też osiągnięcia sprinterów z rocznika 2012: Alana Szula z Krosna i Gabriela Burego z Sanoka, którzy byli najlepsi na dystansie 60m. Ich wyniki to odpowiednio: 8,66s i 8,70s.

Z grona reprezentantów z naszego powiatu najbardziej obiecujący wynik osiągnęła urodzona w roku 2014 Milena Koryto z Grabownicy, która wyścig na 60m pokonała w czasie 9,74s wygrywając swoją grupę wiekową. Oprócz niej wielki talent i formę potwierdziła Natasza Słota z Przysietnicy (r. 2011), która w biegu na 60m z wynikiem 9,29s zajęła miejsce 3, a w skoku w dal miejsce osiągając 4,25m była 4. Obydwie dziewczynki to podopieczne Daniela Dyki, który prowadzi zajęcia w UKS MOSiR Brzozów. – W tej chwili w klubie, w dwóch grupach trenuje około 30 dzieciaków. Dwa razy w tygodniu spotykamy się na zajęciach, gdzie staramy się poprawić rozwój ruchowy oraz motorykę. Oczywiście nie brakuje gier i zabaw tak, by szczególnie już na początku nie zniechęcić tych młodszych. W grupie starszej doskonalimy elementy techniczne. Myślę, że od początku istnienia klubu, od 1,5 roku przez zajęcia przewinęło się około 60 młodych zawodników i jestem przekonany, że za pewien czas przynajmniej niektórzy z nich będą osiągać znaczące wyniki. Z pewnością zasługujące na uwagę rezultaty notuje Natasza Słota, która w organizowanej przez Polski Związek Atletyki imprezie pod nazwą „Lekkoatletyczne Nadzieje Olimpijskie” pod patronatem Ministerstwa Sportu i Rekreacji wystąpiła w zawodach ogólnopolskich w Warszawie i zajęła tam 50 miejsce w dwuboju lekkoatletycznym (konkurencje: biegowa + techniczna). Po drodze Natasza zdobyła wicemistrzostwo Podkarpacia, co dla niej jest dobrym prognostykiem i nobilitacją do dalszej pracy. Osobiście zapraszam wszystkich chętnych do udziału w zajęciach sekcji, gdzie można na sportowo spędzić czas i gdzie na pewno nikt nie będzie narzekał na nudę – zakończył Daniel Dyka.

Świetną organizację imprezy potwierdził Marcin Zapał z Sanoka, trener lekkoatletyki i Sędzia Główny zawodów. – Muszę powiedzieć, że zarówno ekipa sędziowska, jak i ci wszyscy, którzy pomagali przy zawodach byli dobrze zorganizowani. Miting przebiegał płynnie, dlatego pragnę serdecznie podziękować zarówno organizatorom wydarzenia, jak i samym uczestnikom. I bardzo się cieszę, że tylu chętnych, młodych ludzi zechciało tutaj przybyć i spróbować swych sił. To im należą się największe brawa, bez względu na to jakie miejsce zajęli. Lekkoatletyka to piękna dyscyplina, królowa wszystkich sportów, dlatego trzeba ją propagować w każdym regionie Polski, tak jak my wszyscy uczyniliśmy to dzisiaj w Brzozowie. Naprawdę pięknie to tutaj wyglądało, cieszyło oko i serce – podsumował Marcin Zapał.

Oprócz niego w obsadzie sędziowskiej znaleźli się: Szymon Mrugała, Jan Piotrowski, Maciej Bednarczyk, Daniel Dyka, Wojciech Niezgodzki, Marek Szerszeń, Krzysztof Tomkiewicz, Paweł Szałajko, Mateusz Bober, Janusz Pańko i Sylwester Data. Za obsługę medyczną imprezy odpowiadał Grzegorz Pietryka, a zawody prowadził znany z relacji sportowych dziennikarz Radia Rzeszów Stanisław Jagiełło.

Po zakończonych konkurencjach wszyscy uczestnicy odbierali nagrody w postaci medali, dyplomów, kart podarunkowych i kart rabatowych Martes Sport, karnetów na brzozowskie baseny, słodyczy oraz gadżetów przekazanych przez Gminę Brzozów, Powiat Brzozowski oraz firmę Biuro Plus Krosno, które wręczali zaproszeni gości: Zdzisław Szmyd – Starosta Brzozowski, Mariusz Bieńczak – Zastępca Burmistrza Brzozowa, Dorota Kamińska – Przewodnicząca Rady Miejskiej w Brzozowie, Mariusz Skiba – Komendant Powiatowy Policji w Brzozowie, Krzysztof Folta – Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Brzozowie oraz Bogdan Dytko – Dyrektor MOSiR w Brzozowie.

miting 5Reasumując, miting stał na wysokim poziomie, zarówno organizacyjnym, jak i sportowym. Mimo wakacji, dopisała również frekwencja, co dla pomysłodawców przedsięwzięcia było sprawą nadrzędną. – Jestem zadowolony z przebiegu mitingu. Wszystko poszło sprawnie, organizacja była bez zarzutu, a sędziowie oraz cała obsługa techniczna pracująca przy listach startowych, wypisywaniu dyplomów, czy ceremoniach dekoracji spisała się na medal. W tym miejscu chciałbym podziękować tym wszystkim, którzy przyczynili się do tego by te zawody przebiegły właśnie w taki sposób. Mam tu na myśli osoby: Dariusza Barańskiego, Łukasza Kusia, Justynę Szubę - Łach, Sylwię Szubę - Mazur, Julię Łach, Mariolę Kuś, Annę Nogaj, Aleksandrę Stabryłę, pracowników MOSiR w Brzozowie i sympatyków naszego Klubu. Słowa podziękowań kieruję w stronę naszych sponsorów, bez wsparcia których nie byłoby możliwe przeprowadzenie imprezy na tak szeroką skalę. Mam tu na myśli firmy z Brzozowa: DUMAS, MIKROTEC, GRAN-PIK, Iwoniczanka, fundację „StaraMy Się” oraz firmy spoza terenu miasta: Martes Sport, BIURO PLUS Krosno, BETA & DAR, Wenzel Polska, FPG oraz Areo Fluid Service. Za finansowe wparcie dziękuję również włodarzom Brzozowa i powiatu brzozowskiego. To też dzięki ich dofinansowaniu zgromadziliśmy łączny budżet znacznie przekraczający kwotę 10 tys. zł – podsumował Andrzej Łach.

II Miting Lekkoatletyczny o Puchar Burmistrza Brzozowa przeszedł do historii. Znając jednak zapał i zaangażowanie ludzi pracujących przy jego organizacji, nie będzie on z pewnością ostatnim. – Tego typu zawody kształtują wśród młodego pokolenia pozytywne cechy charaktery, uczą rywalizacji i zdrowego trybu życia, integrują. Dlatego naszym celem, jako ludzi kierujących klubem jest propagowanie mody na sport, ruch. Nasza działalność czy organizacja tego typu imprez doskonale uzupełniają ofertę sportową dla dzieci i młodzieży z naszego regionu. Mamy w Brzozowie czy najbliższej okolicy piłkę nożną, pływanie, sztuki walki, boks, łucznictwo, a w naszym Klubie zajęcia lekkoatletyczne i strzeleckie. Dobrze, że jest taki wybór, bo przez to każda młoda osoba ma możliwość na sportowo spędzać wolny czas, kreować swoje pasje i pogłębiać zainteresowania. Jestem przekonany, że takie pozytywne nawyki będą procentować w ich dorosłym życiu – podsumował Andrzej Łach.

fot. Stanisław Cyparski

fot. Paweł Gądek