FW szachy - LeżajskZa nami pierwsza część roku szkolnego 2016/2017 i pierwsze rozstrzygnięcia w sporcie dzieci i młodzieży. Młodzi sportowcy z naszego powiatu nie zawiedli oczekiwań i odnotowywali dobre starty. W finałach wojewódzkich, których do tej pory rozegrano naprawdę niewiele jako powiat brzozowski zdobyliśmy jeden medal drużynowy. Jego autorem byli szachiści SP w Starej Wsi (Szymon Tomkiewicz, Jakub Tomkiewicz, Dawid Tomkiewicz, Joanna Fic), którzy w Leżajsku w kategorii IMS zdobyli medal brązowy. W tych samych zawodach drużyna z SP Nr 1 w Brzozowie zajęła wysokie piąte miejsce. Można by rzec, że w szachach drużynowych zaprezentowaliśmy się tradycyjnie, czyli co najmniej dobrze. W kategorii Licealiady szachiści „naszego” ZSO zajęli miejsce czwarte, z kolei w kategorii Gimnazjady drużyna z Golcowej zajęła miejsce jedenaste.

Z innych rozegranych finałów warto odnotować siódme miejsce drużyny chłopców z Gimnazjum Nr 1 w Brzozowie w sztafetowych biegach przełajowych. W tej samej konkurencji drużyny dziewcząt oraz chłopców z brzozowskiego „ogólniaka” zajęli solidarnie miejsca dziesiąte. Były to jedyne ekipy z powiatu, którym udało się zakwalifikować do zawodów finałowych w Krośnie.

Bardzo dobrze póki co prezentują się nasi reprezentanci w unihokeju. Zarówno w kategorii szkół podstawowych, jak i gimnazjów mistrzowie powiatu solidarnie przeszli przez półfinały i w komplecie zameldowali się w finałach. Dla przypomnienia są to trzy drużyny ze Starej Wsi i jedna z Górek.

W tenisie stołowym w kategorii Gimnazjady awans do finału uzyskały trzy nasze drużyny. W kategorii dziewcząt udanie zawody rejonowe przebrnęły drużyny ze Starej Wsi i Przysietnicy Nr 1, natomiast wśród chłopców - ekipa z Turzego Pola. W kategorii szkół ponadgimnazjalnych zawody finałowe w tej konkurencji już się odbyły. Bardzo dobry występ zanotowały w nim uczennice z ZSO, które zajęły miejsce piąte. Oprócz nich finał udało się osiągnąć kolegom z ZSE, którzy ostatecznie zajęli miejsca 9 - 12.

W koszykarskich zmaganiach do tej pory rozegrano tylko zawody rejonowe w kategorii Gimnazjady. Mistrzowie powiatu (obydwie drużyny z Grabownicy) zajęły drugie miejsca i awansowały do kolejnego etapu rozgrywek.

Z dyscyplin drużynowych warto odnotować też start szczypiornistów w kategorii Licealiady. Zarówno dziewczęta z ZSO, jak i chłopcy z ZSE „przeszli” rejon, jednak w półfinale już nie dali rady przeciwnikom i rywalizację zakończyli na tym etapie rozgrywek.

W grudniu 2016 rozegrane zostały jeszcze półfinały Licealiady w pływaniu. W konkurencji sztafet nie udało się awansować żadnej naszej drużynie, natomiast z zawodów indywidualnych do finałów awansowali: Klaudia Byczyńska w stylu klasycznym, Natalia Szuba w „motylku” i Dawid Seńko w „kraulu” - wszyscy z ZSO w Brzozowie. Zawody finałowe zostaną rozegrane prawdopodobnie w lutym.

Z konkurencji indywidualnych do tej pory rozegrano jedynie finały w lekkiej atletyce. Reprezentanci powiatu brzozowskiego zdobyli dwa medale. Srebro wywalczył Wojciech Więcek (G. Golcowa) w biegu na 100m, a brąz Karolina Wójcik (G. Dydnia) w rzucie dyskiem. Ponadto czwarte miejsce zajęła sztafeta 4x100m chłopców z Gimnazjum w Dydni. W kategorii IMS warte odnotowania jest piąte miejsce Mileny Bryś (SP Nr 1 Brzozów) w skoku w dal i szóste Weroniki Sieńczak (SP Nr 1 Humniska) w rzucie piłeczką palantową.

fot. P. Jurkiewicz