„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku,
teraźniejszości ani prawa do przyszłości”
Józef Piłsudski

Przywróćmy pamięć bohaterów z czasów I wojny światowej. Żołnierzy z powiatu brzozowskiego, którzy walcząc na wielu frontach przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości. Spróbujmy ustalić ich tożsamość, odtworzyć szlak bojowy, poznać życiorys. Cofnijmy się w przeszłość. Zróbmy to dla tych, co krew za Polskę przelali i uczynili to dla przyszłych pokoleń. Nie zawahali się podjąć wyzwania bez względu na niebezpieczeństwo. Wykorzystali ogólnoświatowy konflikt do wskrzeszenia Ojczyzny po przeszło wiekowej niewoli. Zasłużyli na swoje miejsce w historii. Na pamięć.

- Ogłaszamy właśnie akcję na stulecie odzyskania niepodległości. Do udziału w niej zapraszamy wszystkich: szkoły, instytucje, osoby prywatne. Wszystkich, którym nieobce są polskie losy, dla których znaczenie ma historia pisana przez przodków wywodzących się z lokalnej społeczności. To historia najważniejsza, o znaczeniu dziejowym, ratująca naszą tożsamość, przywołująca poczucie narodowej dumy. Takich postaci nie brakuje w naszym powiecie. Być może pochodzą z bliskiego sąsiedztwa, a nawet z naszej rodziny. Rozglądnijmy się wokół, przypomnijmy sobie rodzinne opowieści o dziadkach, pradziadkach. Może któraś z nich dotyczy ich udziału w I wojnie światowej. Popytajmy seniorów rodu o poprzednie pokolenia, odkurzmy rodzinne pamiątki. A nuż odnajdziemy jakieś wojenne ślady z lat 1914-1918 oraz z wojny polsko-bolszewickiej z roku 1920. Poszperajmy, zainteresujmy się, zaangażujmy. Może odkryjemy coś nowego, ciekawego, wyjątkowego i z satysfakcją stwierdzimy, że wywodzimy się z patriotycznych korzeni. Zadanie to niełatwe, bo czas nieubłaganie pędzi, a my musimy cofnąć się do czasów sprzed stu lat. Ludzie odchodzą, pewne sprawy umykają, zapominamy o nich. Ale kiedy mamy do nich nie wracać, jeśli nie w tak znaczącą rocznicę. To najlepszy z możliwych momentów. Mamy na to dwa lata, więc jeśli zabierzemy się do tego z pasją, to zdążymy. I zapiszemy nowy rozdział w historii powiatu brzozowskiego. Wyeksponujemy postaci szlachetne, znaczące dla zarówno dla powiatu, jak i całego kraju. Liczę na pomoc mieszkańców, szkół i poszczególnych gmin. Do wójtów i burmistrza wystosowałem pisma informujące o istocie akcji. Odtwórzmy historię, przywróćmy pamięć bohaterów z I wojny światowej – powiedział Zygmunt Błaż – Starosta Brzozowski.

Wszelkie informacje na ten temat prosimy zgłaszać
pod numerem telefonu 13 43 426 45 wew. 146
lub przez formularz kontaktowy.

Starosta wyszedł ponadto z inicjatywą budowy pomnika Józefa Piłsudskiego w Brzozowie. Wedle planów monument Naczelnika Państwa Polskiego zostałby usytuowany przed siedzibą władz gminy i powiatu przy ulicy Armii Krajowej i upamiętniłby setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. - Lokalizacja pomnika nie jest przypadkowa. To właśnie sprzed siedziby Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, obecnego Brzozowskiego Domu Kultury, wyruszali żołnierze, mieszkańcy powiatu brzozowskiego na fronty I wojny światowej, żeby walczyć w Legionach o wolną Polskę. Rozdartą przez 123 lata między zaborców rosyjskich, pruskich i austro-węgierskich. Walczyć o powrót na mapę świata po przerwie wyjątkowo długiej, wielopokoleniowej. Setna rocznica oswobodzenia się spod jarzma okupantów godna jest szczególnego uczczenia. Jako jedna z najważniejszych dat w historii Polski. Właśnie poprzez trwałe umieszczenie na terenie miasta wizerunku postaci, z którą wydarzenia roku 1918 oraz dzieje II Rzeczypospolitej kojarzą się jednoznacznie - Marszałka Józefa Piłsudskiego. I to nie w miejscu przypadkowym, a symbolicznym, nawiązującym do wymarszu na wojnę, w którym nasi bohaterowie żegnali się z rodzinnymi stronami, najbliższymi. I to w wielu przypadkach po raz ostatni – powiedział Zygmunt Błaż – Starosta Brzozowski. Burmistrz Brzozowa - Józef Rzepka pozytywnie odniósł się do inicjatywy, określając ją w sowim piśmie za interesującą i cenną. Teraz sprawą zajmą się radni miejscy na posiedzeniu stałych Komisji Rady Miejskiej w Brzozowie, ponieważ działka, na której miałby stanąć pomnik stanowi współwłasność gminy i powiatu. Zgodnie z art. 18 ust. 2 pkt 13 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym do wyłącznej właściwości rady gminy należy podejmowanie uchwał w sprawach nazw ulic i placów będących drogami publicznymi lub nazw dróg wewnętrznych, a także wznoszenia pomników. – Kształt pomnika został już zaprojektowany. Popiersie Marszałka umieszczone będzie na cokole, zaś zagospodarowanie terenu wokół monumentu pozostaje kwestią do uzgodnienia – dodał Starosta Zygmunt Błaż.

Do tej pory Zbigniew Sobota dotarł do dokumentów potwierdzających udział 77 mieszkańców powiatu brzozowskiego w I wojnie światowej w Legionach Polskich (do pobrania: lista 77 mieszkańców).

Sebastian Czech