Poznali funkcjonowanie samorządu w Polsce

Dziesięcioosobowa delegacja z Ukrainy gościła 30 listopada br. z wizytą studyjną w Starostwie Powiatowym w Brzozowie. Zagraniczni goście byli przedstawicielami administracji lokalnej z Rejonu Werchowyna (Verkhovyna) – obwód Iwanofrankowski.

DSC 6317

Ukraina stoi aktualnie przed wyzwaniem przeprowadzenia reformy samorządowej. - Zmienia się na Ukrainie sposób organizacji lokalnego samorządu. Jest to trudny okres w życiu kraju i osób, które zawodowo są związane z tą sytuacją. Dzisiejsza wizyta podyktowana jest chęcią zapoznania się z zarządzaniem w jednostkach samorządu terytorialnego w Polsce, w szczególności na poziomie gminy i powiatu – wyjaśniał Tomasz Bartnicki, przedstawiciel fundacji Podkarpacki Instytut Rozwoju Regionalnego. W ramach 3–dniowej wizyty uczestnicy odwiedzili różnorodne pod względem wielkości i budżetu gminy oraz powiat brzozowski, gdzie spotkali się z wójtami, starostami, radnymi oraz urzędnikami jednostek samorządowych. Powiat brzozowski reprezentowali: Starosta Brzozowski Zygmunt Błaż, Wicestarosta Brzozowski Janusz Draguła, Sekretarz Powiatu Ewa Tabisz, Naczelnik Wydziału Oświaty, Rozwoju Regionalnego i Promocji Powiatu Magdalena Pilawska wraz z Jackiem Cetnarowiczem – inspektorem z tego wydziału.

Starosta Zygmunt Błaż przybliżył gościom sposób organizacji lokalnego samorządu, w szczególności strukturę szczebla powiatowego i wyborów samorządowych. Budżet oraz kompetencje samorządu powiatowego wnikliwie omówiła Sekretarz Powiatu Ewa Tabisz, zaś Wicestarosta Janusz Draguła przedstawił źródła finansowania oraz specyfikę szeroko pojętej infrastruktury drogowej. Walory architektoniczne i krajobrazowe przedstawił Jacek Cetnarowicz podczas prezentacji multimedialnej. Przedstawiciele Ukrainy, wśród których znaleźli się m.in. Wójt Rady Wiejskiej Werchowyny, Wójt Rady Wiejskiej Krivorówni, Dyrektor Werchowynskiego Parku Narodowego, Kierownik Wydziału Kultury Rejonu Werchowyna i Chirurg Rejonowy Rejonu Werchowyna, byli żywo zainteresowani omawianą tematyką.

- Uczestnicy wizyty studyjnej poznali podstawy prawne funkcjonowania samorządu w Polsce, jego strukturę, zadania i sposoby funkcjonowania. Zapoznani zostali też ze sposobami i formami współpracy pomiędzy różnymi szczeblami samorządu, zarządzania w samorządach w oparciu o strategie zrównoważonego rozwoju i planowanie operacyjne. Przybliżono im tworzenie i realizację budżetu gminy i powiatu oraz sposoby aktywizacji społeczności lokalnej. W czasie spotkań podkreślano znaczenie partycypacji społecznej w zarządzaniu jednostką samorządu terytorialnego – dodaje Tomasz Bartnicki.

Ponadto ukraińscy goście mieli okazję uczestniczyć w Jarmarku Przepisów „Ziemniaki na 10 sposobów”, zorganizowanym w Zespole Szkól Ekonomicznych w Brzozowie. - Jarmark przepisów zainaugurowany został już w tamtym roku, kiedy to młodzież gromadziła przepisy nawiązując do hasła „smaki dzieciństwa”. W tym roku składnikiem przewodnim wszystkich przepisów jest ziemniak. Choć jest surowcem dość popularnym i oczywistym, to otrzymane potrawy są wizualnymi i kulinarnymi perełkami. Młodzież bardzo zaangażowała się w przygotowanie tych przepisów i potraw – podkreślała Magdalena Nawłoka, która wspólnie z Anną Warzybok i Joanną Wojnicką koordynowały tę inicjatywę. Jarmark był okazją do bliższego zapoznania się z charakterem szkoły, jej profilami i realizowanymi programami.

Wizytę studyjną delegacji z Ukrainy zakończyło zwiedzanie Szpitala Specjalistycznego w Brzozowie Podkarpackiego Ośrodka Onkologicznego.