DSC 4752

Na dwie części podzielone zostały tegoroczne obchody Dnia Patrona Powiatu Brzozowskiego Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki, zorganizowane 19 października bieżącego roku. W pierwszej uczestniczyli uczniowie brzozowskich szkół ponadgimnazjalnych, słuchając prelekcji o żołnierzach Polskich Sił Zbrojnych walczących w drugiej wojnie światowej, oglądając film dokumentalny o wydarzeniach z lat osiemdziesiątych prowadzących do transformacji ustrojowej w roku 1989, zapoznając się z archiwalnymi zdjęciami upamiętniającymi księdza Jerzego, a także rywalizując w grach edukacyjnych o tematyce historycznej. Wykłady, projekcje oraz wystawę przygotowali pracownicy z rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Drugą odsłonę rozpoczęła msza święta w brzozowskiej kolegiacie, po której przybyłe delegacje na czele z Wicewojewodą Podkarpackim Witoldem Lechowskim złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem Bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Następnie podczas uroczystej gali w restauracji ALTA ogłoszono laureatów uhonorowanych tytułem „Zasłużony dla Powiatu Brzozowskiego”.

W tym roku tytuł „Zasłużony dla Powiatu Brzozowskiego” otrzymali Zofia Olejko, Urszula Madej i ksiądz Stanisław Wawrzkowicz. Były proboszcz parafii w Bliznem wspierał w latach osiemdziesiątych opozycję antykomunistyczną, organizował i nadzorował budowę kościołów w Dwerniku i Bliznem, a także czynił skuteczne starania o wpisanie starej, piętnastowiecznej świątyni w Bliznem na listę zabytków UNESCO. Zofia Olejko od przeszło pięćdziesięciu lat z sukcesami kieruje zespołem obrzędowym i kapelą „Graboszczanie”. Urszula Madej, przewodnicząca Zarządu Koła Polskiego na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Haczowie działalność społeczną rozpoczęła w połowie lat osiemdziesiątych. Jej misją jest szeroko rozumiana rehabilitacja zawodowa i społeczna, wyrównywanie szans osób z upośledzeniem umysłowym, poprawa samodzielności i zaradności, a także przystosowanie do funkcjonowania w społeczeństwie.

Do tegorocznej edycji tytułu „Zasłużony dla Powiatu Brzozowskiego” nominowano również: Henryka Ciporę – artystę z Krzywego, Chór „Kamerton” z Haczowa, Jana Dudę – kierownika Kapeli Warzanie, Wacława Bieńczaka – przedsiębiorcę z Brzozowa.

Dyrektorzy i nauczyciele z brzozowskich szkół, dla których organem prowadzącym jest powiat brzozowski otrzymali nagrody starosty brzozowskiego z okazji Dnia Edukacji Narodowej, zaś uroczystości podsumował spektakl „Pytanie o Polskę” w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zespołu Szkół Ekonomicznych pod kierunkiem Anny Futymy.

{galerie}rok2016/patron_powiatu{/galerie}