powietrze

Sześć sensorów pomiarowych, monitorujących jakość powietrza, zainstalowanych zostało na terenie powiatu brzozowskiego. Urządzenia określają poziom stężenia pyłów zawieszonych PM2.5 i PM10, temperaturę powietrza, ciśnienie atmosferyczne oraz wilgotność powietrza. W oparciu o te dane, na mapie online oznaczane są informacje o jakości powietrza (stopniu zanieczyszczenia). Link do mapy zamieszczony jest na stronie internetowej Starostwa Powiatowego w Brzozowie (www.powiatbrzozow.pl).

Inicjatywa tego przedsięwzięcia wyszła od władz powiatu brzozowskiego. – Niestety Polacy oddychają powietrzem bardzo złej jakości. Problem zanieczyszczenia powietrza dotyka nie tylko polskich miast, lecz całego kraju. Pierwszym krokiem do poprawy tej sytuacji powinno być zwiększenie świadomości ludzi oraz umożliwienie lokalizacji źródeł problemu. Liczymy, że z czasem powstanie gęsta sieć tego typu urządzeń, która będzie w stanie skutecznie monitorować problem. Mamy też nadzieję, że informacje o zanieczyszczeniu będą impulsem dla mieszkańców powiatu do stosowania dobrej jakości opału czy wymiany starych źródeł ciepła na nowe. Musimy być świadomi, że problem ten przekłada się na ludzkie zdrowie, które jest przecież bezcenne – podkreśla Wicestarosta Brzozowski Janusz Draguła.

Wartości pomiarowe prezentowane są według europejskiego wskaźnika jakości powietrza CAQI - Common Air Quality Index (skala od 0 do 100). Im wyższa wartość, tym większe ryzyko zaistnienia negatywnych symptomów zdrowotnych i złego samopoczucia. System nie tylko umożliwia przegląd pomiarów z ostatnich 24 godzin, ale również prognozowanie wielkości zanieczyszczeń na najbliższą dobę. Możliwość przewidywania jakości powietrza bardzo doceniają rodzice wychodzący z dziećmi na spacer czy rowerzyści i sportowcy, którzy trenują na „świeżym” powietrzu. Musimy jednak pamiętać, że zła jakość powietrza wpływa na nas wszystkich. Szkodzi naszemu zdrowiu i środowisku. A zatem miejmy świadomość czym oddychamy.