KGW1

Zapobieganie oraz zwalczanie przestępczości na terenie powiatu brzozowskiego, a także hodowla drobiu przydomowego, to główne tematy posiedzenia Powiatowej Rady Kobiet Kół Gospodyń Wiejskich  w Brzozowie, które odbyło się 15 listopada br.

KGW3Podczas spotkania podkomisarz Anna Karaś z Komendy Powiatowej Policji w Brzozowie poinformowała zebranych o programie profilaktycznym „Bezpieczny Senior”, realizowanym przez policję w trosce o osoby starsze, zwłaszcza mieszkające samotnie. Podzieliła się także policyjnymi doświadczeniami. Przestrzegała, aby zachowywać ostrożność i czujność przed oszustami wyłudzającymi pieniądze różnymi metodami, m.in. „na wnuczka”, „na policjanta”. - Prowadzone akcje profilaktyczne przynoszą efekty. Coraz więcej osób ma świadomość tego, w jaki sposób działają sprawcy oszustw i jak nie stać się ich ofiarą. Przestępcy nie pozostają jednak w tyle i modyfikują swoje działania.  Wykorzystują zaufanie społeczeństwa do funkcjonariuszy Policji i wyłudzają pieniądze od osób starszych. Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Zadzwońmy do członka rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów – podkreśliła podkom. A. Karaś. Podczas swojego wystąpienia przypomniała podstawowe zasady ruchu drogowego, jak je przestrzegać, aby być bezpiecznym i nie stwarzać zagrożenia na drodze. Omówiła również temat przemocy domowej wobec osób starszych.

KGW2

W posiedzeniu wziął udział również Andrzej Boratyn z Wojewódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Boguchwale. Zapoznał uczestników z zasadami teoretycznymi i praktycznymi dotyczącymi chowu drobiu przydomowego. Przybliżył także typy użytkowe, rasy, żywienie, rozród i odchów drobiu, hodowanego przez rolników ze względu na mięso, jaja, pierze czy też w celach dekoracyjnych. Zachęcał do zakładania przy gospodarstwach domowych ferm chowu drobiu wodnego, który obecnie ma na rynku coraz większy popyt. W Polsce zainteresowanie gęsiną wzrasta, dlatego dla rolników chów gęsi w warunkach ekologicznych mógłby stać się dodatkowym źródłem dochodu.

KGWPosiedzenie prowadziła Aleksandra  Ekiert  –  Przewodnicząca  Powiatowej  Rady  Kobiet  Kół  Gospodyń Wiejskich  w  Brzozowie. W  spotkaniu wzięła udział Ewa Szerszeń – Naczelnik Wydziału Organizacyjno-Administracyjnego Starostwa Powiatowego w Brzozowie, Justyna Kopera – Kierownik Biura Stowarzyszenia LGD „Ziemia Brzozowska”, a także Edward Sowa - Sekretarz Rady Regionalnego Związku Kółek i Organizacji Rolniczych w Krośnie oraz przedstawicielki KGW z terenu powiatu brzozowskiego.

KGW4