turniej5

Ekipy z Nozdrzca triumfowały w tegorocznym finale Powiatowego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym, który odbył się w Domaradzu. Pierwsze miejsce drużynowo należało do Szkoły Podstawowej i Gimnazjum z tej miejscowości, zaś Karol Sarnicki oraz Julia Gierula, reprezentanci tych placówek okazali się najlepsi w indywidualnej punktacji.

Do rywalizacji przystąpiły 4 drużyny ze szkół podstawowych i 6 gimnazjów z terenu powiatu brzozowskiego – łącznie 34 uczestników. Każdy z nich musiał wykazać się wiedzą teoretyczną i umiejętnościami praktycznymi. Okazały się one niezbędne, by poprawnie rozwiązać test wiedzy o ruchu drogowym i test skrzyżowań, a także w czasie jazdy rowerem po miasteczku ruchu drogowego i torze przeszkód. Uczestnicy finału musieli udzielić też pierwszej pomocy przedmedycznej poszkodowanemu. Sędzią głównym finału był asp. Krzysztof Kwieciński z brzozowskiej Komendy Powiatowej Policji. – Dzieci były bardzo dobrze przygotowane. Każde z nich starało się jak najlepiej poradzić sobie z poszczególnymi konkurencjami. Najwięcej problemów sprawił tor przeszkód, gdzie wymagana była bardzo precyzyjna jazda rowerem. Turniej organizowany jest już od wielu lat. Systematycznie obserwujemy wzrost wiedzy i świadomości u dzieci i młodzieży w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Wszystko to wpływa na bezpieczeństwo na naszych drogach. Turniej jest też znakomitą okazją, by zachęcić młodych do używania roweru, poznania jego budowy i zalet poruszania się tym środkiem transportu – podsumował sędzia główny. Okazało się że nie mało problemów sprawiło też udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej. Uczniowie szkół podstawowych musieli zatamować krwotok przedramienia, zakładając opatrunek uciskowy, zaś przed gimnazjalistami postawiono zadanie oceny stanu poszkodowanego oraz przeprowadzenie jego resuscytacji. – Młodsi uczniowie poradzili sobie całkiem nieźle i praktycznie byli na jednym poziomie. Jednak wśród gimnazjalistów poziom wiedzy i umiejętności był bardzo zróżnicowany. Jedni zrobili praktycznie wszystko dobrze, starając się uratować poszkodowanego, inni wypadli trochę słabiej, a jeszcze inni praktycznie „uśmiercili” osobę, której mieli pomóc. Stąd też trudno jednoznacznie określić i wypośrodkować stan wiedzy i umiejętności uczestników. W tym przypadku należałoby podsumowywać poszczególne ekipy – stwierdził Mateusz Kuźnar – ratownik medyczny z NZOZ Dar-Med w Brzozowie, oceniający konkurencję.

turniej10

Mimo wielu trudności atmosfera turnieju nie była napięta. – Bardzo pozytywnie oceniam tegoroczny turniej. Na finale jestem już kolejny raz i mogę powiedzieć, że w minionym roku testy wiedzy były trudniejsze. Miasteczko ruchu drogowego przejechałem też bez żadnego problemu, jednak na torze przeszkód już nie poszło mi tak dobrze. Po deszczu nawierzchnia była śliska i trudno było jeździć precyzyjnie. Wszystko to razem spowodowało, że zrobiłem 12 błędów. Nie mniej jednak było naprawdę fajnie – ocenił Karol Sarnicki ze Szkoły Podstawowej w Nozdrzcu.

Ostatecznie okazało się, że Karol został zwycięzcą w indywidualnej punktacji w kategorii szkół podstawowych. Drugie i trzecie miejsce należały odpowiednio do Dawida Rachwała ze SP Nr 2 w Przysietnicy i Wiktorii Baran ze SP w Nozdrzcu. W kategorii gimnazjów najlepsi byli: Julia Gierula z Gimnazjum w Nozdrzcu, Arkadiusz Adam z Gimnazjum w Domaradzu i Bartłomiej Kiełbasa z Gimnazjum w Nozdrzcu. W klasyfikacji drużynowej w kategorii szkół podstawowych najlepiej wypadły ekipy z Nozdrzca, Szkoły Podstawowej Nr 2 w Przysietnicy oraz Zmiennicy. W kategorii gimnazjów najwięcej punktów zdobyły drużyny z Nozdrzca, Domaradza i Gimnazjum Nr 2 w Przysietnicy. – Turniej wiedzy o ruchu drogowym to nie tylko sprawdzenie wiedzy i umiejętności dzieci i młodzieży, to też szansa na spotkanie się młodych z naszego powiatu. Tutaj mogą nie tylko poznać nowych znajomych, ale też zobaczyć co umieją inni i jak sobie radzą z poszczególnymi konkurencjami. Staramy się tak organizować turniej, by miał on raczej formę zabawy przez którą można nauczyć się nowych rzeczy. Propagując wiedzę o bezpieczeństwie ruchu drogowego wpływamy na bezpieczeństwo wszystkich jego uczestników. Takie działania przynoszą efekty, które policjanci obserwują na co dzień w swojej pracy. Zwycięzcom gratuluję, a tym ekipom którym się tym razem nie powiodło zachęcam do dalszej pracy. Na pewno przyniesie to efekty w kolejnym turnieju – podsumował podinspektor Marek Twardzicki, Komendant Powiatowy Policji w Brzozowie.

Z gratulacjami pospieszył także Jan Kędra - Wójt Gminy Domaradz oraz w imieniu Zygmunta Błaża – Starosty Brzozowskiego Magdalena Pilawska - Naczelnik Wydziału Oświaty, Rozwoju Regionalnego i Promocji Powiatu Starostwa Powiatowego w Brzozowie. – Chciałabym pogratulować nie tylko zwycięzcom, ale też wszystkim uczestnikom turnieju. Każdy z was mógł dzisiaj zaprezentować swoją wiedzę i umiejętności, które nie ukrywam przekładają się na bezpieczeństwo na naszych drogach. Mam nadzieję, że sam turniej, jego atmosfera oraz wręczone dzisiaj rowery przyczynią się do popularyzacji tej formy rekreacji. W imieniu Starosty Brzozowskiego Zygmunta Błaża i swoim własnym, jeszcze raz gratuluję wspaniałych wyników i życzę wszystkim dalszych sukcesów – mówiła Magdalena Pilawska.

W gronie tegorocznych sponsorów nagród turnieju byli: Starosta Brzozowski, Burmistrz Brzozowa, Wójtowie gmin: Domaradz, Haczów i Nozdrzec, PBS w Brzozowie oraz WORD w Krośnie.